Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lord Voldemort

30. 10. 2007
Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Tom Raddle se narodil 31. prosince 1926. Jeho mudlovský otec opustil jeho matku ještě před Tomovým narozením; Meropa zase ihned po porodu zemřela, proto zůstal chlapec nadlouho sám. Vyrůstal v sirotčinci, kde začal poprvé objevovat své schonosti (např. způsoboval bolest ostatním dětem) a také ukazoval své násilnické sklony zděděné též po Zmijozelovi.
Obrazek
V jedenácti letech si mladého Toma přišel vyzvednout kouzelník Albus Brumbál, profesor v Bradavicích. Tom Raddle pak nastoupil do kouzelnické školy, kde se projevoval jako velmi talentovaný a stal se dokonce primusem. Už v té době se ale zabýval černou magií; mimo jiné otevřel Tajemnou komnatu, a způsobil smrt studentky, což posléze svedl na Rubeuse Hagrida.

Ve patnácti letech se vydal hledat svého otce, ošálil svého strýce Morfina a po té zavraždil Toma Radleho staršího i s prarodiči. Když se Morfin Gaunt probral, věřil že vraždu spáchal sám. Byl za ni i odsouzen a zemřel v Azkabanu.

Když Tom dokočil studium, požádal tehdejšího ředitele Bradavic Armanda Dippeta, jestli by se namohl stát profesorem. To mu bylo z důvodu jeho mládí zamítnuto a Raddle si našel práci v krámku Borgina a Burkese, kteří obchodovali s tajemnými magickými předměty. Brzy spáchal další vraždu jen proto aby získal Zmijozelův medailon. Poté odcestoval pryč z Británie a nikdo o něm dlouho neslyšel. Po návratu si už začal říkat Lord Voldemort; první co učinil bylo, že požádal ředitele Bradavic - v té době už Brumbála - o místo profesora. Brumbál však věděl o Raddlových temných motivech a jeho žádost odmítl.

ObrazekVoldemort si potom našel několik oddaných následovníků a obdivovatelů, kterým se začalo říkat smrtijedi. S jejich pomocí ovládl celý kouzelnický svět a vzdorovala mu jen malá skupinka povstalců – Fénixův řád, v jehož čele stál Brumbál – jediný kouzelník kterého se kdy Voldemort obával.

V říjnu 1981 se k Voldemortovi doneslo protoctví, podle kterého se měl narodit kouzelník, schopný jej porazit. Voldemort si proroctví vyložil jako vztahující se k Harry Potterovi, synu Lily a Jamese Potterových, a pokusil se celou rodinu vyvraždit. Po zabití rodičů ale kletba směrovaná na Harryho sehlala a obrátila se proti Voldemortovi, který přežil jen díky tomu, že si předtím ve snaze o nesmrtelnost vytvořil několik viteálů.

Voldemorta kletba připravila o tělo a byl redukován na "méně než přízrak". V roce 1991 se mu podařilo vtělit do profesora Quirella. S ním se neúspěšně pokusil získat kámen mudrců (Harry Potter a Kámen mudrců).

Část Voldemortovy duše z jednoho viteálu – Raddleova deníku – se roku 1992 pokusila osamostatnit, ovládla Ginny Weasleyovou a opět otevřela Tajemnou komnatu (Harry Potter a Tajemná komnata). Stejně jako předchozí pokud o prosazení i tento překazil Harry Potter.

Návrat se mu Voldemortovi zdařil až o dva roky později, s pomocí Petera Pettigrewa (Harry Potter a Ohnivý pohár). Po té jeho moc opět rostla, v roce 1997 (Harry Potter a princ dvojí krve) zabil Brumbála Severus Snape, čímž se Voldemort stal nejmocnějším kouzelníkem světa. Zabití Brumbála bylo ovšem dohodnuté mezi Brumbálem a Snapem.Obrazek

V následujícím roce Snape, požívaje Voldemortovy plné důvěry, ve skrytu pomáhal Harry Potterovi, který postupně zajistil zničení všech Voldemortových Viteálů. V závěrečném souboji knižní série (Harry Potter a Relikvie smrti) se pak Voldemortova smrtící kletba obrátila proti němu a definitivně jej zabila.

Schopnosti

Voldemort zdědil obrovské schopnosti po svém předkovi, Salazaru Zmijozelovi. Díky němu dokázal čarovat bez pomoci zaříkadel, otevřít Tajemnou komnatu apod. Dále měl velké znalosti v oblasti černé magie, které získal v Bradavicích i na svých cestách po světě. Podařilo se mu rozpoltit svou duši a stvořit sedm tzv. viteálů (horcruxes), díky nim se stal téměř nesmrtelným.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

..ů.ů.ů.ů.ů.ů

(..ů..ů..ů..ů..ů..ů..ů, 13. 3. 2011 16:43)

rbrmvfnjbgdfjbgfbnfdvgldfnb jbgfnbjksbvndflbnydglbn fvjlbnfbv bdgk cvjkbnvl cvbjvcl lgmsdklvn ečkn nj

Blb

(Tomáš, 3. 12. 2010 16:50)

Voldemort byl strašnej krypl co myslíte ?

nadpis

(boucek, 23. 11. 2010 9:23)

harry potter a relikvije smrti cast 1 je halus je ten nej film